Niektoré trendy jednoducho nevyjdú z módy. Prúžky, bodky, káro, či potlače a vzory najmä kvety. Menia sa len sezóny počas ktorých je niečo IN a iné OUT. A tak každú sezónu pribúdajú do našich šatníkov nové kúsky podľa plynúceho módneho trendu. Základná módna poučka hovorí, že jeden výrazný vzor stačí. Ak prúžky na saku, tak doplnené striedmou sukňou. Ak bodky na blúzke, tak jednofarebné nohavice.

A čo tak experimentovať, porušiť pravidlá ?

Ale, priznajme si – aj vy máte niekedy chuť, obliecť sa o trochu inak, ako zvyčajne? Dodať svojmu outfitu trochu koketnosti a štipku korenia? Tak na takéto dni, keď svet je gombička, je kombinácia vzorov ako stvorená! Aj porušovanie pravidiel však má svoje pravidlá. Cieľom kombinovania vzorov nie je prvoplánová výstrednosť. Nikto netúži vyzerať ako harlekýn. Naopak, chceme vyzerať stále elegantne a len tak mimochodom dávať najavo, že život neberieme až tak smrteľne vážne.

Po akých vzorovaných kúskoch siahnuť

Ak ste v kombinovaní vzorov začiatočník, nemusíte sa púšťať hneď do základných prvkov outfitu. Čo takto pohrať sa s doplnkami? Bodkovaná blúzka a malá pruhovaná šatka ležérne uviazaná na uchu kabelky, pôsobí hravo a nenútene. Možností je neúrekom. Dôležité je, aby ste si vybrali oblečenie, v ktorom sa cítite pohodlne a sebaisto. Možno budete mať pocit, že sa v ten deň na vás upierajú všetky oči. Vtedy je lepšie, ak nemusíme rozmýšľať nad tým, že: „tá sukňa mi je hádam pritesná“, alebo: „v týchto vysokých topánkach sa predsa len trochu nemotorne chodí“.

Jedna farebná škála

Diametrálne odlišné vzory potrebujeme zjednotiť, dodať spoločný prvok. V mojom outfite som využila základnú čierno – bielu farebnú kombináciu. Na bielom podklade výborne vyzerá aj námornícky modrá či červená. Harmonicky pôsobí spojenie jemných zemitých farieb, ako sú béžová a hnedá. Samozrejme, je možné zvoliť aj pestrejšiu paletu. Chce to však už naozaj ruku majstra a odvážnejšiu nositeľku, ktorá dokáže takúto kombináciu „uniesť“. Čokoľvek, čo si doma skombinujeme pred zrkadlom, ale potom v tom neisto chodíme po uliciach a modlíme sa, aby sme nestretli žiadneho známeho, nie je tá správna cesta.

Veľkosť vzorov

Široké, či tenké pruhy? Veľké či malé bodky? Módny tvorcovia odporúčajú nebáť sa kombinovať výrazný veľký vzor s drobnejším. Napríklad široké pruhy s drobnými bodkami. Myslím si však, že prvoradé je opäť to, aby sme sa v oblečení cítili príjemne. Najmä pruhy často dokážu postavu opticky zúžiť či rozšíriť. Treba dbať na to, aby sme druhý vzor zvolili tak, aby postava pôsobila vyvážene. Nič nepokazíme rozmerovo podobnými vzormi – ak sú napríklad bodky zhruba v šírke pásikov.

Materiály

Ucelene vyzerá kombinácia podobných látok. Môže to vyzerať, že sme našu vzorovanú dvojicu kúpili ako komplet. Netreba sa však báť ani štruktúrou odlišných materiálov. Túto sezónu letia ľahké, priesvitné látky. Čo takto skombinovať ich napríklad s klasickým denimom?

Dva vzorované kúsky stačia

V móde je možné všetko. Vzor sa dá elegantne použiť aj na viacerých kúskoch oblečenia. Takáto módna hra je však určená najmä pre dizajnérov a predvádzacie móla. V bežnom živote by nám mali dva vzorované prvky outfitu stačiť. Výsledok by mal byť pútavý, ale nie krikľavý

Doplnky

Ak sme vzor použili na oblečení, trefou do čierneho budú jednoduché topánky a kabelka vo farbách outfitu. Ako alternatívu môžeme použiť výraznú kontrastnú farbu. Vyhnúť sa treba zdobeným, nápadným kusom, ktoré so zvolenými vzormi neladia. Platí to aj pri výbere šperkov. Jeden výrazný prvok náš vzorovaný outfit pravdepodobne ešte unesie, ale priveľa šperkov a bižutérie by ho posunulo za nežiadúcu cirkusovú hranicu.

Verím, že som vás inšpirovala k „vzorovanému“ zamysleniu a prajem veľa zábavy pri zostavovaní nových outfitov prajem!